Home  About SARYA  Clubs  SA Racing Program - Reports  State Titles  Weather  Nats 2016  Links  For Sale

The SARYA Web site is sponsored by
RMG Sailwinch web site

SARYA logo

South Australian Radio Yachting Association

Contact
State Secretary


Contact
State Treasurer

 

Link to ARYA web site

Australian Radio Yachting Association
ARYA link

International Radio Sailing Association Web site

 

South Australian Radio Yacht Association

2015 Racing Reports

Click on the required event from the following list

RM Interclub1  RM Interclub2  RM Interclub3 RM Interclub4 A State  Gunwale   Whitrod IOM Classic   KM IOM Challenge   IOM State Championship  10R State Title  RM State Championship  Bournville Cup  Laser Aus Championship   Toad Cup  B Walsh Pro
 

IOM State Championship

 

 

     

Back to Top

Whitrod Classic

 Congratulations to Scott for consistent sailing and winning the 2015 Whitrod Classic re-sail.  Both Scott and Paul were clearly the best two sailors on the day with Ben in third place thanks to some issues with Brett's yacht.  15 Yachts entered the event in challenging northerly winds.  Thanks to a group of PRO's, Gregg, Phillip and Adrian for running the event.

Full Results below

 

 

Back to Top

KM IOM Challenge

 The K McPherson Memorial IOM event was contested on Sunday 15th November 2015 with fourteen eager starters at the first gun after a delay waiting for the wind to settle.  Greg Peake ably supported by Phillip Levi, Rob Cameron and Jack Amber were kept busy laying true courses and retrieving boats with gear failure.  The breeze strengthened after lunch and No2 rigs replaced the full size rigs that were used before lunch.
The venue at Harts Mill again proved popular and it provided local knowledge which may come in handy for the Nationals in February 2016.
Congratulations to Scott Mitchell, Paul Littledyke and Dallas Duessen.  Ben Morris was heard to say “I don’t know how but I had great boat speed in the morning” and was awarded the Most Improved skipper.  Images below of the clear winners on the day.   More images at

https://picasaweb.google.com/SARadioYA

       

 

Back to Top 

 RM State Championship
The South Australian Marblehead Championship for 2105 was sailed over two days 10th and 11th October.
Twelve entries were received  with three making the trip from Melbourne. Thanks guys your participation is appreciated.
Saturday the 10th presented light winds (5 to 8 k) which kept the PRO Greg Peek and his helpers busy laying true windward courses.  Fourteen races were held with the leaders keen for the next day’s challenge and the concurrent contest for the Bournville Trophy.  An extra competitor (Queenslander currently residing in Adelaide) increased the fleet to thirteen.
Sunday the 11th produced cooler conditions with a more consistent and heavier winds (10 to 12k).
Lincoln McDowell cleaned up with a first in each event, well done, but was pressed by Andrew Reid and Scott Mitchell.  See results for detail.
The Hart’s Mill venue (as selected for the 2016 National Championships) again proved to be good for  launching and the elevated  control position excellent from a skippers point of view.  Thanks also to Phillip and his innovative control centre which added to the professional running of the event.

The winners Lincoln, Andrew and Scott - well done!  They have set a high standard to aim for . 

See a selection of images from the event on

https://picasaweb.google.com/SARadioYA/2015RMStateAndBournville

Bournville Cup

 

Back to Top

 

Toad Cup

 

Conditions were trying with a hot northerly blowing early, eventually swinging to a westerly at lunch break time.  Winds were about 8 knots. The competitors waited for 2 hours for a wind change until a course could be set in the freshening breeze.  Paul was clearly the most consistent of the day. Congratulations to all place getters and to the fleet for competing in this inaugural event.

 

Pos Skipper Sail # Score 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
1 Paul Littledyke 85 20.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 4.0 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0
2 Scott Mitchell 78 34.0 2.0 2.0 1.0 3.0 11.0 3.0 8.0 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 5.0 2.0
3 Brett Osborne 79 35.0 3.0 4.0 5.0 1.0 3.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 4.0 6.0 7.0 6.0
4 Ben Morris 68 46.0 5.0 3.0 3.0 6.0 2.0 1.0 7.0 5.0 5.0 6.0 5.0 2.0 4.0 1.0 4.0
5 Alan Gold 26 60.0 6.0 9.0 4.0 5.0 5.0 6.0 5.0 6.0 4.0 4.0 7.0 6.0 2.0 2.0 5.0
6 Ron Parker 51 71.0 4.0 5.0 9.0 6.0 6.0 5.0 4.0 7.0 7.0 11.0 4.0 5.0 5.0 4.0 11.0
7 Malcom Cockshell 73 79.0 7.0 8.0 6.0 4.0 4.0 8.0 6.0 4.0 6.0 5.0 6.0 8.0 9.0 8.0 7.0
8 Ian Dowsett 67 94.0 8.0 7.0 7.0 8.0 7.0 9.0 9.0 8.0 8.0 7.0 8.0 7.0 7.0 9.0 3.0
9 Tim Arland 24 99.0 9.0 6.0 8.0 9.0 11.0 7.0 3.0 9.0 11.0 8.0 9.0 9.0 8.0 6.0 8.0

Back to Top

 

B Walsh Pro RM Interclub Ranking Event

 

Back to Top

 

RM Interclub Challenge 1 - Stirling

Congratulations to SARYC for taking out the first of the transom Trophy races for 2015.  Be prepared for a serious challenge at Tiranna Way later in the year.
Conditions were varied with a reasonable light breeze early but fading by lunch and later.  Stirling were just in front at lunch  time but with Brian getting two wins to finish the day and Alan with two seconds, the  outcome was clear..
All sailors appeared to have an enjoyable day despite the lack of wind.  Alan did well and was consistent all day and was the individual winner on a count back from Mark with Brian pushing a close third.
A big thanks to Terry and Bob for scoring and handling the computer system with confidence.

SMYRC Transom Trophy Race 1   30 Aug 2015
Place Names Sail No Class Score R1 R2 R3 R4 R5 R6
1 Gold Alan 91 SARYC 30 6 6 3 11 2 2
2 Bunnell Mark 43 SMYRC 30 9 4 2 7 4 4
3 Purvis Brian 97 SARYC 31 5 5 9 10 1 1
4 Morris Ben 68 SMYRC 35 1 7 5 3 8 11
5 Smallacombe Ian 74 SMYRC 41 8 9 6 1 9 8
6 Arland Tim 84 SARYC 41 4 2 4 8 10 13
7 Inverarity John 151 SARYC 43 11 1 7 4 11 9
8 Watson Jeff 50 SARYC 43 2 11 10 12 5 3
9 Levi Phillip 191 SMYRC 43 3 10 8 5 7 10
10 Marshall Rod 67 SMYRC 44 10 3 12 2 12 5
11 Bill Neubauer 93 SARYC 44 7 8 11 9 3 6
12 van den Bok Adrian 64 SMYRC 46 13 13 1 6 6 7

Scores based on best 4 yachts in each club

Pos Clubs Total Score Total Points
1 SARYC 17 145
2 SMYRC 20 149

 

Back to Top

 

RM Interclub Challenge 2 West Lakes

An excellent day sailed in a good competitive and friendly manner saw West Lakes take the day and the Trophy for 2015.  The results below show how close the results can get with our own computerised handicap system.  Thanks to the SARYC members for running the event and keeping track of the results.  Below is a snapshot of many of the skippers and helpers on the day.

 

RM Transom Trophy - SARYC  22 Nov 2015
Place Names Sail No Class Score R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12
1 COCKSHELL Malcolm 73 smyrc 65 3 9 11 2 5 10 11 1 1 5 5 2
2 ARLAND Tim 66 saryc 66 2 7 5 7 8 5 7 8 4 9 1 3
3 MORRIS Ben 68 smyrc 70 1 10 6 5 9 7 4 7 3 6 7 5
4 PURVIS Brian 97 saryc 72 7 4 3 1 7 12 5 9 6 3 6 9
5 DOWSETT Ian 67 saryc 73 6 8 4 10 3 6 9 2 5 4 8 8
6 GOLD Alan 91 saryc 74 14 12 2 3 2 11 2 3 2 7 2 14
7 BROOKES  Frank 76 saryc 75 10 1 1 6 6 4 1 11 9 10 10 6
8 BURNELL Mark 43 smyrc 76 4 11 7 9 4 2 12 6 8 8 4 1
9 WATSON Jeff 50 saryc 78 5 6 9 4 10 8 8 10 7 1 3 7
10 INVERARITY John 151 saryc 81 8 5 8 8 11 1 10 5 10 2 9 4
11 SMALLACOMBE Ian 74 smyrc 105 11 2 10 11 1 3 3 14 11 11 14 14
12 BOWDEN Kevin 21 saryc 125 9 3 14 14 14 9 6 4 14 14 14 10
13 DONELLAN Sid 89 saryc 165 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 11

 

Overall Club Standings
Pos Clubs Total Score Total Points
1 saryc 17 285
2 smyrc 23 316
       
       

Back to Top

A Class State Titles

The event was held at Paris Creek “Schofields Dam” an a bright sunny day with light winds all day.  All races, with the exception of two, were raced in continuously light and variable wind conditions.  The other two races had brief patches where the wind disappeared for a few minutes. The Championship was taken out by Tim Arland who sailed his Venom well all day.  Second was David Martin  and Alan Gold third both sailing Venoms. The event will encourage participation in the Australian Championships series that will be sailed at West Lakes in February next year. Thank you to the South Eastern Hills Model Yacht Club for conducting the racing and providing a great sausage sizzle lunch.

Name NᔀP State Place!żᘀSail NożName# NSail No#ż Alan Gold David Martin Sail NożName# NSail No#ż Alan Gold David Martin Pts R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10
Tim Arland SA 1 89 8 1 1 1 1 1 3 1 1 1 1
David Martin SA 2 36 18 3 2 2 3 3 1 2 2 4 5
Alan Gold SA 3 27 19 2 3 3 2 2 2 3 3 2 3
Bob Tuohy SA 4 49 32 4 4 5 5 4 4 6 4 4 5
Brian Pennifold SA 5 84 40 5 5 7 6 6 7 4 7 4 5
Grant Murray SA 6 9 43 6 7 4 4 7 5 5 6 4 5
Terry Smith SA 7 15 48 7 6 6 7 5 6 7 5 4 5

Back to Top

10R State Title

The SA 10R State Title was sailed with light winds to start however these picked up after lunch.
While small in numbers the competition was very keen with Ben Morris winning from Tim Arland after a back and forth battle all day.

Mention must be made of Alan Gold who sailed a yacht that he put in the water on this day and finished only 4 points behind Tim. Last but not disgraced was Arthur Thacker who travelled for 3 hours, sailed a borrowed boat was lacking sailing practice , had a DNF and a DNS and was in touch with the fleet all day.
Thanks to Brian Walsh for his effort on being PRO for the day and for Cyril O'Neill and Kevin Bowden for their assistance.

South Australian Radio Yacht Club  4-Oct-2015 (Race 1 in 10R State Title)
Place Names Sail No State Points Dis - cards Score 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 MORRIS  Ben 157 SA 19 6 13 2 1 2 2 2 1 1 1 1 1 4 1
2 ARLAND  Tim 75 SA 25 6 19 1 3 1 1 3 3 3 2 2 3 1 2
3 GOLD  Alan 10 SA 30 7 23 3 2 3 3 1 2 2 4 3 2 2 3
4 THACKER  Arthur 176 SA 48 10 38 4 4 4 4 4 4 dnf 3 4 4 3 dns
Underlined values are discards.  Score for dns, dnf etc ~ 5

Back to Top

RC Laser Australian Championship

Back to Top